Įpusėjus pavasariui, Saulė vis dažniau džiugina malonia šiluma, sulig kiekviena diena orai tampa geresni, primindami mums apie artėjančias saulėtas atostogas. Išsiilgę pavasario dažnai užmirštame, kad šiuo metų laiku ultravioletinė spinduliuotė yra ypač aktyvi ir gali neigiamai paveikti odos būklę.
Yra skiriamos trys ultravioletinės spinduliuotės rūšys: UVA, UVB ir UVC spinduliai. Saulės spinduliams priartėjus prie Žemės, atmosferoje esantis ozono sluoksnis dalį spindulių sulaiko, o dalis jų – pasiekia Žemę.
UVA spinduliai geba prasiskverbti giliai į odą, ardydami odoje esančius struktūrinius baltymus, todėl odoje esančio kolageno ir elastino kiekis sumažėja, pradeda ryškėti raukšlės, stebimas odos stangrumo sumažėjimas.
UVB spinduliuotė yra itin pavojinga žmogaus sveikatai, tačiau ją sulaiko ozono sluoksnis, todėl vos 10 proc. šios spinduliuotės pasiekia Žemę. Vis dėlto, UVB spinduliai taip pat veikia odą, paviršinį jos sluoksnį (epidermį): yra tiesiogiai susiję su odos nudegimu, o taip pat pigmentą melaniną gaminančių ląstelių hiperfunkcija.
UVC spinduliai tiesioginės žalos organizmui nedaro, nes juos, vos priartėjus prie Žemės, sulaiko ir išsklaido atmosferoje esantis ozono sluoksnis. Jeigu UVC spinduliai pasiektų žemę, jų poveikis žmogaus sveikatai būtų pats žalingiausias, nes būtent UVC spinduliai pasižymi didžiausiu, onkologines odos ligas sukeliančiu poveikiu.
Dažnai yra klaidingai manoma, kad kosmetines priemones, saugančias odą nuo neigiamo UV spindulių poveikio, tikslingai reikėtų pradėti naudoti vasaros metu, kuomet saulė yra pati aktyviausia. Vis dėlto, pavasario saulė gali sukelti kur kas daugiau žalos, paveikdama ne tik odos epidermį, bet ir dermos sluoksnį. Pasibaigus žiemos sezonui, žmogaus oda yra iš dalies atpratusi nuo UV spindulių, todėl labai svarbu leisti odai priprasti prie besikeičiančių oro sąlygų ir atkurti natūralų odos apsaugos lygį. Kitas svarbus veiksnys, kad ozono sluoksnis, paprastai sugeriantis dalį UV spinduliuotės, pavasarį yra kiek plonesnis nei vasaros metu, todėl daugiau UV spindulių prasiskverbia į Žemės lygį.
Pavasaris – tai metų laikas, kuomet rūpestingai prižiūrėti odą yra itin svarbu. Pasibaigus žiemai, žmogaus organizme, o taip pat ir odoje, yra natūraliai sumažėjęs vitaminų ir mikroelementų kiekis, todėl šiuo metu svarbu drėkinti odą, rekomenduojama ją palepinti įvairiomis grožio procedūromis ir kiekvieną dieną naudoti kremą (ar kitą preparatą), saugantį odą nuo UV spindulių žalos.
Įvairūs paviršiai, smėlis, sniegas, netgi vanduo gali atspindėti net iki 85 proc. saulės spindulių, taip padidindamas spinduliavimą ir provokuodamas odos nudegimą, todėl saugoti odą nuo Saulės spindulių svarbu ir mažai saulėtą dieną.
Dažnai neigiamas UV spindulių poveikis odoje išryškėja tik po kurio laiko, sukeldamas įvairius odos sutrikimus: hiperpigmentaciją, priešlaikinį senėjimą, odos dehidrataciją ar netgi onkologines ligas.
Odos nudegimas – bene dažniausiai pasitaikanti odos būklė šiltuoju metų laiku. Odos kraujagyslės, veikiamos saulės spindulių, išsiplečia, padidėja į odą pritekančio kraujo kiekis, todėl atsiranda odos paraudimas, dar vadinamas – eritema. Odos nudegimo laipsnis yra tiesiogiai susijęs su odos būkle, storiu ir fototipu.
Saulės aktyvumo periodu, svarbi ir kasdienė odos priežiūra. Šiluma suaktyvina prakaito liaukas, todėl jos išskiria daugiau sekreto, gali užsikimšti veido poros, atsirasti bėrimo elementų ir kt. Tam, kad nepageidaujamų odos būklių būdų išvengta, rekomenduojama veidą plauti ryte ir vakare su specialia prausimosi priemone (putomis, geliu ar pieneliu), naudoti veido toniką, kuris atstato normalų odos pH lygį, o svarbiausia – neužmiršti kiekvieną dieną naudoti kosmetinių preparatų, saugančių odą nuo Saulės spindulių daromos žalos.